Genel

Avrupa Şampiyonası Nerede Düzenlenecek?

Avrupa Şampiyonası Nerede Düzenlenecek?

Koronavirüs sebebiyle bir yıl ertelenen Avrupa Şampiyonası nihayet bu yıl düzenleniyor. Açılış maçı 11 Haziran’da Roma’da İtalya ve Türkiye arasında yapılacak. Kalan 50 maç ise 12 Haziran – 12 Temmuz tarihleri arasında oynanacak. Final maçının adresi ise Wembley Stadyumu olacak.

Aslında Avrupa Kupası her zaman tek ya da iki ülke ev sahipliğinde yapılırdı. Ancak, bu yıl kupanın 60. Yaş günü ve bu yıla özel bir format belirlendi. Maçlar Avrupa’nın 12 farklı şehrinde oynanacak. Bu da futbol coşkusunu hemen hemen tüm Avrupa’nın yaşayacağı anlamına geliyor. Oynanacak şehirler arasında ülkeleri gruplarda olmayan şehirler de var. Bu da futbol aşıkları için elbette farklı bir güzellik.

Toplamda 6 grubun yer aldığı turnuvada her grup maçlarını iki şehirde oynayacak. Türkiye, İtalya, İsviçre ve Galler’in yer aldığı A grubu maçları İtalya’nın Roma ve Azerbaycan’ın Bakü şehirlerinde oynanacak. İlk maçımızın Roma’da olması dezavantaj gibi durabilir. Keza, İtalya kendi evinde oynayacak. Ancak diğer maçlarımız Bakü’de. Bu da milli takımımız için neredeyse ev sahipliğiyle aynı.

Diğer tüm gruplar için de farklı farklı şehirler belirlenmiş durumda. B grubu maçları Danimarka’nın Kopenhag ve Rusya’nın St. Petersburg şehirlerinde oynanacak. C grubu maçları Romanya’nın Bükreş ve Hollanda’nın Amsterdam kentlerinde yapılacak. D grubunda maçlar İngiltere’nin Londra ve İskoçya’nın Glasgow şehirlerinde yapılacak.

E grubu maçları İspanya’nın Sevilla ve Rusya’nın St Petersburg şehirlerinde yapılacak. F Grubu maçları Macaristan’ın Budapeşte ve Almanya’nın Münih şehirlerinde oynanacak. Çeyrek final maçları Münih, Bakü, St Petersburg ve Roma’da oynanacak. Yarı final ve final maçları ise Londra’da, Wembley Stadı’nda yapılacak.

Türkiye İtalya ile Roma’da oynayacağı maçtan puan ya da puanlar alması durumunda Bakü’de kendisini evinde hissedeceğinden ikinci tura çıkmak için büyük avantaj sağlayabilir. Her grupta olduğu gibi belli favoriler var ve A grubunda birçok futbolsever İtalya’yı favori olarak görmekte. Fakat top yuvarlak. Türkiye gruptan birinci olarak bile çıkabilir. Herkesin gözü 11 Haziran’da yapılacak olan İtalya – Türkiye Avrupa Şampiyonası açılış maçında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir