Haberler

Avrupa Kupası Elemeleri

Avrupa Kupası Elemeleri

EURO 2020 öncesi gruplara kalan 24 takım ön eleme gruplarında ve play off maçlarında zorlu bir dönemden geçti. Kimi takımlar gruplarında başarıyı elde ederek finallere direkt olarak katılma şansı yakalarken bazıları ise play off oynayarak işi biraz daha zora soktu. Yunanistan ve İrlanda gibi takımlar gruplara kalamadı.

Ön elemelerde A rubunda İngiltere, Çekya, Kosova, Bulgaristan ve Karadağ yarıştı. Bu gruptan turnuvaya katılmaya hak kazanan takımlar İngiltere ve Çekya oldu.

B grubunda Ukrayna, Portekiz, Sırbistan, Lüksemburg ve Litvanya mücadele etti. Ukrayna ve Portekiz kalifiye olan takımlar oldu.

C grubunda Almanya, Hollanda, Kuzey İrlanda, Belarus ve Estonya vardı. Sürpriz yaşanmadı ve Almanya ve Hollanda gruplara kaldı.

D grubunda İsviçre, Danimarka, Cebelitarık, İrlanda ve Gürcistan yer aldı. İsviçre ve Danimarka ana turnuvaya katılmaya hak kazandı.

E grubunda Hırvatistan, Macaristan, Slovakya, Galler ve Azerbaycan vardı. Hırvatistan ve Galler direkt olarak turnuvaya katılırken Slovakya ve Macaristan play off ile turnuvaya katıldı. Bu grupta beş takımdan dördü turnuvaya katılmaya hak kazandı.

F grubunda İspanya, İsveç, Norveç, Romanya, Faroe Adaları ve Malta yarıştı. İspanya ve İsveç ana turnuvaya katılabildi.

G grubunda Polonya, İsrail, Avusturya, Kuzey Makedonya, Slovenya ve Letonya yer aldı. Polonya ve Avusturya direkt katılırken Kuzey Makedonya play off oynayarak katıldı.

Bizim de yer aldığımız H grubunda rakiplerimiz Fransa, Andorra, İzlanda, Arnavutluk, Moldova idi. Türkiye ve Fransa turnuvaya katılmaya hak kazanan takımlar oldu.

I grubunda Belçika, Rusya, İskoçya, Güney Kıbrıs, Kazakistan ve San Marino yer aldı. Belçika ve Rusya gruplardan çıktı ve İskoçya da play off oynadı.

J grubunda İtalya, Lihtenştayn, Finlandiya, Yunanistan, Bosna Hersek ve Ermenistan yer aldı. İtalya ve Finlandiya bu grubun kazananları oldu.

Toplamda 6 grupta 24 takım EURO 2020 turnuvasında mücadele edecek. Turnuva 11 Haziran’daki İtalya – Türkiye maçı ile start alacak. Bu maç Roma’da oynanacak. Maçlar 12 farklı şehirde oynanacak. Her grup iki farklı şehirde mücadelelerini verecek. Final ise Londra’da oynanacak.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir